Szemölcsök: Mi okozza és milyen típusai vannak?

 

A szemölcsök kellemetlenek, és akár veszélyesek is lehetnek. Némelyek maguktól eltűnnek néhány nap alatt, mások viszont akár hónapokig vagy évekig is makacsul kitartanak.

 

A szemölcs kialakulása

 

Ahogy a herpeszt, úgy a szemölcsöket is vírus okozza. Több mint száz vírusfaj felelős a szemölcsök kialakulásáért, legtöbbjük a HPV-k közé tartozik. Néhány közülük különösen veszélyes lehet, így például az, amelyik a nemi szervek környékén alakul ki.

Bármilyen szemölcse is van, soha ne piszkálja, ne vakargassa vagy csipkedje, bármekkora is a kísértés, mert ily módon vírusok millióit viheti át más bőrfelületre, ahol újabb szemölcsök alakulhatnak ki!

A szemölcsöket okozó vírusokat nagyon könnyen el lehet kapni. Az uszodák, strandok vizébe kerülnek a fertőzöttekről levált hámsejtekkel, és a vízben lebegve könnyedén megtalálják újabb áldozatukat. Közvetlen testi kontaktussal is terjedhetnek, elég hozzá csak egy kézfogás. A bőrön lévő apró sérülések kedveznek a vírusok bejutásának a szervezetbe.

A gyerekek játék közben is könnyen elkaphatják a vírusokat. Minden negyedik gyermeknek van vírusos szemölcs a kezén vagy a lábán. Attól függ, hogy valóban megfertőződünk-e a vírussal vagy sem, hogy mennyire erős az immunrendszerünk. Az erős immunrendszer megakadályozza, hogy a vírusok kerekedjenek felül.

 

Megelőzés

 

A vírusfertőzéseket nem lehet száz százalékos biztonsággal elkerülni. Még erős immunrendszer mellett is szükség van óvintézkedésekre; mindenki a saját papucsát és a saját törülközőjét használja az uszodákban és a strandokon. A HPV okozta szemölcsök bizonyos törzsei ellen azonban létezik védőoltás, ezzel kapcsolatban kérdezze háziorvosát!

 

A szemölcsök típusai

 

A valódi szemölcsöket ne tévesszük össze az anyajeggyel és az egyéb puha kocsányos bőrkinövésekkel!

Közönséges szemölcs (verruca vulgaris)

A szemölcsök ezen típusa könnyen felismerhető karfiolszerű kinézetéről. Körülbelül borsó nagyságúak, színük (lehet fehér, szürke vagy barna) és formájuk változó. A leggyakrabban az ujjakon, a körmök közelében, a kézfejen, a térd vagy a könyök környékén vagy az arcon fordulnak elő. A közönséges szemölcsöt más víruscsoportok okozzák, mint a nemi szervek szemölcseit.

 

Uszodaszemölcsök (mollusca contagiosa)

 

Ezek a szemölcsök ártalmatlan félgömbformájú kinövések. Felületük fényes, leginkább a paprikához hasonlítható. A közepük behorpadt. Az uszodákban rendkívül gyorsan fertőznek. A hűvös nedvesség felpuhítja a bőrt, így a szemölcsvírusok könnyedén bejuthatnak a bőrbe. A gyerekek gyakrabban fertőződnek meg. Többnyire a gyerekek hasán, hátán, karján vagy lábán jelennek meg a szemölcsök. Az uszodaszemölcsök csoportokban jelentkeznek. Ez az egyik legszembetűnőbb jellegzetességük. A többi szemölcstől eltérően ezt a típust nem a humán papillomavírus okozza, hanem a himlővírusok közé tartozó faj (Molluscipoxvirus).

 

Talpi szemölcsök (verruca plantaris)

 

Ahogy a növények gyökerei a földben, úgy növekednek a talpi szemölcsök is belülről, elsősorban a talpon. Nem pusztán kozmetikai problémát jelentenek, hanem nagyon fájdalmasak is. Minden lépés kínszenvedés lehet annak, akinek a talpán ilyen szemölcsök vannak, mert belülről nőnek, és kívülről csak egy kis részük látszik, valójában sokkal nagyobbak, s mint ilyen, nagyon nehezen lehet megszabadulni tőlük. Ha nem távolítják el maradéktalanul, a szemölcs kíméletlenül kiújul. A szemölcsök barnás vagy szürkés színűek, a sötét kis pöttyök pedig a járás okozta apró bevérzések.

 

Lógó szemölcsök (verruca filiformis)

 

A lógó szemölcsök, hosszúkás, szálas, sokszor ecsetfejszerű, fehéres vagy bőrszínű kinövések. Főleg az arcon, a nyakon, az ajkak környékén, a szemhéjon, az állon és a homlokon alakulnak ki. Nagyon könnyen terjednek, elég hozzá a fertőzött személyt megérinteni, és egyik testfelületről a másikra is átvihető. Mivel érzékeny testfelületeken alakul ki, csak orvos távolíthatja el őket.

Lapos szemölcsök, futószemölcs (verruca plana)

Főleg gyerekeknél és fiataloknál fordul elő, de idősebbeknél is jelentkezhet. A szemölcsök az arcon, a csukló környékén, a kézfejen és az alkaron alakulnak ki, ritkábban az arcon vagy a lábszáron. Lapos dudorok a bőrfelszínen, ezért sokszor összetévesztik őket az anyajegyekkel. Ha egy barna vagy bőrszínű foltról nem tudja eldönteni, hogy valójában mi is az, forduljon bőrgyógyászhoz!

A futószemölcs egy olyan jóindulatú bőrnövedék, melyet a humán papillomavírus (HPV) bizonyos törzsei okoznak. A verruca plana, nevéhez híven lapos, bőrből alig kiemelkedő, bőrszínű szemölcs, mely általában csoportosan fordul elő a fertőzött személy bőrén. Bármely életkorban kialakulhat a fertőzés, de többnyire pubertáskorban (12-18 éves kor) és legyengült immunrendszerű páciensek körében jellemző a megjelenésük.

 

Szeborreás szemölcs

 

Lencse vagy bab alakú jóindulatú bőrelváltozások. Általában a kor előrehaladtával jelennek meg. Mivel laikusok nem tudnak különbséget tenni jó- és rosszindulatú elváltozás között, és a szeborreás szemölcs könnyen összetéveszthető a bőrrákkal, (mindkettő sötét vagy tarka színű) vagy festékes anyajeggyel, az ilyen típusú szemölcsöket mindenképp érdemes ellenőriztetni!

Rendelőnkbe időpontot kéréshez kattintson ide: BEJELENTKEZÉS

 

Szemölcsök eltávolítása

 

Ha valamilyen otthoni praktika vagy gyógyszertárban kapható szemölcseltávolító szer segítségével szeretne megszabadulni szemölcseitől, előbb keressen fel, és kérdezze meg, milyen módszer lenne a legmegfelelőbb az Ön számára, mivel vannak olyan szemölcsök, amelyeket csak orvos távolíthat el. Valamint a különböző készítmények és praktikák nem univerzálisak, vagyis nem mindegyik alkalmas mindenféle szemölcs eltávolítására, sőt akár ártalmasak is lehetnek. Elsősorban pedig azért keresse fel mindenképp bőrgyógyászati rendelésemet, mert a szemölcsök sok esetben összekeverhetők rosszindulatú bőrelváltozásokkal, és ezeket felismerni és egymástól elkülöníteni csak szakorvos tudja.

 

Bejelentkezés szemölcs vizsgálatra ITT.

 

Forrás: WEBBeteg.hu